Timeline Photos
افزایش نگرانی‌ها از خطر اعدام قریب‌الوقوع سامان نسیم
http://j.mp/YpuT46

خطر اعدام قریب‌الوقوع سامان نسیم که در سن ۱۷ سالگی بازداشت و به اتهام ارتباط با یکی از احزاب کردی به اعدام محکوم شد محافل حقوق بشری را نگران کرده است.
بنا به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، نگرانی‌ها محافل حقوق بشری از اجرای حکم اعدام قریب‌الوقوع سامان نسیم زندانی سیاسی کرد که در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۰ در سن ۱۷ سالگی بازداشت شده، افزایش یافته است.
این زندانی سیاسی در شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد و حکم اعدام وی در دیوان عالی کشور به تایید رسید.
یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت: «سامان نسیم در یک درگیری مسلحانه با سپاه، در منطقه سردشت بازداشت شده، در این درگیری یک عضو سپاه به شهادت می‌رسد و همراهان سامان نیز اقدام به خودکشی می‌کنند. آزمایشات اسلحه‌شناسی نشان داده فرد کشته شده با اسلحه سامان نسیم مورد اصابت قرار نگرفته و خود متهم نیز هرگونه تیراندازی را منکر شده است.»
سامان نسیم هم اکنون در بند ۱۲ (بند سیاسی) زندان مرکزی ارومیه (دریا) نگهداری می‌شود و پرونده وی جهت اجرای حکم به اجرای احکام فرستاده شده است.
گفتنی است طبق کنوانسیونهای بین‌المللی حقوق کودک که ایران نیز از امضاء کنندگان آن می‌باشد اعدام افرادی که در زیر سن ۱۸ سالگی مرتکب جرمی شده باشند ممنوع است.
سازمان عفو بین‌الملل نیز در بیانیه خود که روز پنج‌شنبه، ۲۷ شهریور، صادر شده، اعلام کرده است که آقای نسیم در دادگاه اتهام قتل را رد کرده و گفته که تنها اقدام به تیراندازی هوایی کرده است.
این سازمان همچنین گزارش داده که سامان نسیم در مدت بازداشت شکنجه شده و در تحقیقات اولیه اجازه دسترسی به وکیل نیز نداشته است.

Advertisements
Categories: didar, دیدار | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: