Timeline Photos
گزارش دیدار شماری از یاران لگام ( لغو گام به گام اعدام ) با خانواده ی محترم زنده یاد عبداله حسین زاده؛ مقتولی که خانواده از خون او گذشتند.

در ساعت ۶ بعد از ظهرروزپنجشنبه ۹۳/۲/۴، خانم نسرین ستوده و آقایان دکتر محمد ملکی، محمد نوری زاد، وعلی رضا جباری از بنیانگذاران لگام، و آقای آریا آرام نژاد، ازهنرمندان کشورمان، با همراهانشان به دیدار خانم سامره ی علی نژاد و آقای عبدالغنی حسین زاده، پدر و مادر مقتول (زنده یاد عبداله حسین زاده) در شهر رویان از شهرستان نور رفتند تا حمایت خود را از اقدام بشردوستانه ی این خانواده در گذشت از اعدام محکوم و رفع کمبودهای قانونی اعلام دارند.
همه می دانیم آنانکه دست به جنایت از هر نوع می آلایند وابسته به شرایط اجتماعی تحمیل شده بر خویش اند و پیش از ریختن خون آنان باید شرایط اجتماعی مسبب اقدامشان را از میان برداشت؛ اما کسانی که آمادگی اقدام به چنین جرم ناپسندی در جانشان رخنه می کند خود باید دقت و هشیاریشان را محفوظ نگه دارند تا موجبات ریختن خون انسانی دیگر و به تبع آن خویشتن را فراهم نیاورند؛ زیرا کمال بزرگواری خانواده هایی که از جرم قاتل فرزند خویش می گذرند، ممکن است موجب بخشایش آنان شود؛ اما همواره این رخداد پیش نمی آید.
اعضای خانواده ی محترم حسین زاده انسانهایی شرافتمند و مهربان اند که دو فرزندشان را با سالها فاصله از کف داده اند. آنها در پای چوبه ی دار از خون کسی که به جرم قتل فرزندشان به اعدام محکوم شده بود گذشتند و با جوانمردی تمام خواستار بخشودگی او شدند.
ایشان می گویند گرفتن چنین تصمیمی برایشان بسیار دشوار بوده است. مادر می گفت: بیشتر سه چهار هزار نفری که در پای چوبه ی دار حاضر بودند از من می خواستند که قاتل را ببخشم؛ گفتم نمی توانم. سرانجام مادرم به من گفت: اگر نمی خواهی او را ببخشی دست کم چارپایه را از زیر پایش نکش. او به سخن مادرش گوش داد؛ از این کار منصرف شد و تنها به زدن سیلی به گوش او بسنده کرد. او می گفت: پس از زدن سیلی به گوش قاتل احساس آرامش کردم و از اصرار در اجرای حکم اعدام دست برداشتم. پدر عبداله می گفت: نمی توانستم خودم را راضی کنم ببخشمش؛ کنار چوبه ی دار رفتم و به او گفتم : حالا با یک حرکت پایم میتوانم به آن دنیا بفرستمت. و او با التماس از من خواست که به پدر و مادرش رحم کنم و از این کار صرفنظر کنم .. دراین لحظه حالم دگرگون شد و تصمیم گرفتم او را ببخشم و بخشیدم. اشک از چشمانم سرازیر، و اجرای حکم متوقف شد.
پس از توقف اجرای حکم اعدام قاتل، انبوه کسانی که در مراسم اجرای حکم حضور یافته بودند یکدیگر را در آغوش گرفتند و بوسیدند. شماری از جوانان محل پس از این صحنه دور یکدیگر حلقه زدند و درحرکتی نمادین و در همنوایی با اقدام صلح جویانه ی این خانواده چاقوهایی را به خاک فروبردند.
هنگام دیدار با این خانواده دیدارکنندگان با این خانواده شاهد بودند که اهالی محل نیز از اقدام نیکخواهانه ی پدر و مادر مقتول سپاسگزاری می کردند و به گفته ی خانواده ی حسین زاده از پنجشنبه ۹۳/۲/۴ تا روز دیدار هفت نفر از اعدام محکومان به قتل عزیرانشان درگذشته اند که همه ی آنها ساکنان همان منطقه بوده اند و تحت تاثیر اقدام انسان دوستانه این خانواده قرارگرفته اند.
دیدار با خانواده ی حسین زاده در میان برخورد انسانی و محبت آمیز و سپاسگزاری آنان و حاضران پایان یافت و دیدارکنندگان با آرزوی اصلاح قانون و لغو مجازات اعدام و اینکه تا رسیدن آن روز دیگران نیز از این اقدام آموزنده پیروی کنند آنان را ترک گفتند.

سیمین بهبهانی، جعفر پناهی، علی رضا جباری، فریبرز رئیس دانا، نسرین ستوده، نرگس محمدی، اسماعیل مفتی زاده، محمد ملکی، محمد نوری زاد

Advertisements
Categories: didar, دیدار | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: