ایـــــران : September 26, 2013 at 12:40PM

اعتراض حامیان حقوق کودک به مجوز ازدواج پدران با دختران فرزند خوانده

مرکز دموکراسی برای ایران: فعالان حقوق کودک و نهادهای غیردولتی خواستار جلوگیری از تصویب قانونی شدند که به پدران اجازه می دهد با دخترانی ازدواج کنند که به فرزند خواندگی گرفته اند.

بنا بر لایحه جدید حمایت از کودکان و نوجوانان و بر اساس نظر شورای نگهبان پدران می توانند با مجوز دادگاه و نظر کارشناسی سازمان بهزیستی با دخترانی ازدواج کنند که به فرزند خواندگی گرفته اند.

این قانون که با ارسال دوباره از مجلس به شورای نگهبان در آستانه تصویب نهایی است مورد اعتراض فعالان حقوق کودک و نهادهای غیر دولتی حامی حقوق زنان و کودکان قرار گرفته است.

همچنین شادی صدر حقوق دان و فعال حقوق مدنی خواهان اعتراض عمومی به شورای نگهبان شده است تا از تصویب این قانون خودداری شود.

منتقدان این قانون می گویند این قانون افزون برجنبه های غیر اخلاقی، امنیت کودکان تحت سرپرست را مختل می کند .

قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست از سال ۱۳۸۷ در مجلس مطرح شد. چند سالی مسکوت ماند و از یک سال پیش دوباره به صحن مجلس بازگشت. در این فاصله بارها بین مجلس و شورای نگهبان تردد کرد. ایرادهای مکرر شورای نگهبان و اصلاح آن مطابق خواسته‌ی شورای نگهبان صورت گرفت. آخرین بار در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ باز هم شورای نگهبان ایراد دیگری به آن گرفت. رای شورای نگهبان در این زمینه به این شرح است:

علی‌رغم اصلاح به عمل آمده در ماده ۲۲، اشکال سابق این شورا کماکان به قوت خود باقی است. علاوه بر این، ذکر مشخصات واقعی (من جمله اسم پدر و مادر واقعی) کودک یا نوجوان و ذکر نام پدرخوانده و مادرخوانده نباید به نحوی باشد که این امر را القا کند که فرزند اصلی پدرخوانده و مادرخوانده است و ال�’ا اشکال دارد.

پس از ایراد شورای نگهبان، مجلس قانونی را به تصویب رساند که هم مجوز ازدواج را صادر می کرد و هم ذکر فرزندخواندگی را در شناسنامه اجباری می کرد. بسیاری از فعالان حقوق بشر می گویند بهترین راه برای حل مساله بازگشت به مصوبه سال ۱۳۵۷ است. در این مصوبه هیچ اشاره ای به مساله ازدواج نشده است.

فرزندخواندگی در ایران در سال های گذشته رو به افزایش بوده است. بنا بر تازه ترین آمار در سال گذشته یک هزار و صد و چهل فرزندخواندگی انجام گرفته که نشان دهنده چهارده درصد افزایش نسبت به سال پیش است.

در حال حاضر بیست و دو هزار کودک زیر نظر سازمان بهزیستی هستند که بیش از نه هزار نفر در مراکز تحت پوشش سازمان و نزدیک به سیزده هزار نفر در خانواده های امین موقت زندگی می کنند.

پنجاه و یک درصد کودکانی که مورد سرپرستی قرار می گیرند دختر هستند و بیشترین میزان فرزند خواندگی مربوط به کودکان زیر دو سال است.

بر اساس لایحه اخیر به زنان مجرد بالای سی سال هم اجازه داده شده است دختران را تحت سرپرستی خود بگیرند.

نقد مجوز ازدواج فرزندخوانده با سرپرست

نرگس جودکی در نوشته ای که در روزنامه شرق منتشر شده است، لایحه جدید را بررسی کرده است و در اینجا بازنشر می‌شود:

مجلسیان روز یکشنبه لایحه‌ای را به تصویب رساندند که بر اساس آن ازدواج فرزندخوانده با سرپرست بنا به رای دادگاه امکان‌پذیر خواهد بود.

همچنین بر اساس ماده ۲۲ لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان مساله فرزندخواندگی در شناسنامه کودک قید می‌شود. کارشناسان و فعالان حوزه کودک معتقدند با وجود مواد سازنده و مثبتی که در این لایحه آمده، وجود دو ماده ۲۲ و ۲۷ تبعات منفی گسترده‌ای بر کودکان فرزندخوانده خواهد داشت.

شیوا دولت‌آبادی، رییس هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان در گفت وگو با سایت این انجمن تاکید می‌ کند تبصره ماده ۲۷ تصور زنای با محارم را ایجاد می‌کند. لایحه حمایت از حقوق کودکان از مجلس هشتم مطرح و بارها به شورای نگهبان ارجاع داده شده و با واردشدن ایراداتی به مجلس بازگشته بوده. در این رفت وآمدها لایحه دستخوش تغییراتی شد که افزودن تبصره ماده ۲۷ یکی از آن موارد است.

اکنون با وجود ابراز مخالفت برخی مجلسیان و فعالان حوزه کودک، این لایحه به تصویب رسیده و برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شده است. مونیکا نادی، حقوقدان و عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان با تاکید بر مواد مثبت لایحه می‌گوید: «در این لایحه نقش بهزیستی بسیار پررنگ است و نظارت بر خانواده پس از سرپرستی افزایش یافته. در بسیاری از موارد شمول سرپرستی و فرزندخواندگی افزایش داده شده که به این ترتیب امکان سرپرستی و فرزندخوانده شدن برای والدین و فرزندان زیادی فراهم شده است. نکته مثبت دیگر این لایحه سپردن فرزندان والدین بی‌صلاحیت است که پیش از این امکان‌پذیر نبود ولی در این لایحه کودکان بدسرپرست هم امکان فرزندخوانده شدن خواهند داشت اما با وجود چنین موارد قابل تاملی، دو ماده ۲۲ و ۲۷ این لایحه لطمات جبران ناپذیری به کودکان فرزندخوانده وارد می‌کند.»

ازدواج بر پایه کدام مصلحت؟

در نخستین مصوبه، اصلاحیه لایحه ازدواج سرپرست با فرزندخوانده ممنوع شده بود. اما در دومین مصوبه که در اولین روز اسفند ۹۱ در مجلس به تصویب رسید تبصره ماده ۲۷ به این صورت اصلاح شد: «ازدواج چه در زمان حضانت و چه بعد از آن بین سرپرست و فرزندخوانده ممنوع است ، مگر اینکه دادگاه صالح پس از اخذ نظر مشورتی سازمان، این امر را به مصلحت فرزندخوانده تشخیص دهد.» به گفته نادی، با اینکه قانونگذار تعیین صلاحیت را به دادگاه سپرده، باز هم تصور اینکه چنین ازدواجی مطرح است، منافع کودک را به خطر می‌اندازد در صورتی که قرار است کودک با فرزندخواندگی در شرایط ایمن باشد. سوال دیگر این است که دادگاه با چه مصلحتی چنین تصمیمی می‌گیرد؟ اگر سرپرست بدون رای دادگاه چنین ازدواجی انجام داد، حکم این ازدواج چیست؟ ضمانت اجرای این قانون چه خواهد بود؟

دولت‌آبادی، رییس هیات مدیره انجمن، با یادآوری فرهنگ‌ساز بودن قوانین معتقد است وقتی ماهیت قانونی رابطه عاری از شایبه ارتباط جنسی است و هدفش قداست دادن به رابطه مادر و پدر- فرزندی است چطور تبصره‌ای را که ناقض خود است حمل می‌کند. چطور ممکن است کسی در یک قانون هم والد باشد و هم همسر. نمی‌توان در یک قانون هر دو را متصور شد. کسی که در زمان پذیرش یک فرزند در اعماق ذهنش تصور همسرگزینی از او را دارد، پس به هیچ وجه شایسته نیست نام پدر یا فرزند را بپذیرد.

به گفته این روانشناس قرار است این فرزندخواندگی نزدیک‌ترین شباهت را به رابطه والدین و فرزند داشته باشد در حالی که این تبصره تصور زنای با محارم را ایجاد می‌کند و موجب تعجب است که چنین تبصره‌ای در قانونی آورده می‌شود که حامی خانواده و سرپرستی کودک است.

خدشه‌دارشدن امنیت کودک

دولت‌آبادی به دیگر تاثیرات این تبصره بر روابط اعضای خانواده اشاره دارد: «مادری که دختری را به فرزندی قبول کرده اگر در دورترین تصورش دختر را جایگزین خود ببیند هرگز نمی‌تواند مادری باشد که قرار است فرزندخوانده‌ای داشته باشد. روی دیگر این سکه این است که مادری که به پسرخوانده خود به عنوان همسری نگاه کند بسیار دور از انتظار است که بتواند خانواده‌ای سالم را شکل بدهد.» او ادامه می‌دهد: «به این بیندیشیم که بر همسری که به عنوان مادر یا پدر در این خانواده حضور دارد، چه خواهد گذشت وقتی شاهد خواهد بود فرزندی که با جان و دل بزرگ کرده رقیب عاطفی خودش شده است. این تبصره منزه بودن قانون را زیر سوال می‌برد در حالی که قانون قرار است فرهنگ‌سازی را تسهیل کند. هرگز نمی‌توان والدین را تشویق کرد و راهی را باز کرد که در آن هم نقش پدر و مادر را داشته باشند و هم همسر باشند. در این خانواده کودک نیز احساس امنیت نخواهد کرد.»

قربانی کردن اعتماد و ارزش‌ها

توران ولی‌مراد، دبیر ائتلاف اسلامی زنان از جنبه دینی و شرعی به تبصره ماده ۲۷ می پردازد: «بنای روح کلی قرآن بر تک همسری است ولی به دلایل شرایط زمانی می‌بینیم که به تعدد زوجات اشاره دارد. در جامعه قبیله‌ای افزایش فرزندان پسر برای شرکت در جنگ، موضوعی حیاتی بود به همین دلیل مردان اجازه ازدواج مجدد داشتند. از سوی دیگر عرب دوران جاهلی با کودکان رابطه برقرار می‌کرد و دختربچه‌ها را به همسری می‌گرفت به همین دلیل است که چون قرآن این کار را زشت می دانست برای برحذرداشتن از ازدواج با کودکان، مساله ازدواج با زنان را مطرح کرده است. اکنون عجیب است که لایحه ای تصویب شود که در آن ازدواج کسی که به عنوان کودک به سرپرست پناه آورده، مطرح می‌شود. این تبصره در واقع اعتماد را قربانی می‌کند. این تبصره مرد بودن را قربانی می‌کند و لذت‌جویی را تحریک.به گفته او تبصره ماده ۲۷ خشونت علیه کودکان را تشویق می‌کند که در ایران محکوم و مردود است و خرد جمعی در همه جوامع به مبارزه با خشونت علیه زنان و کودکان رسیده و بر آن تاکید دارد. ولی‌مراد می‌گوید: در گذشته بسیاری از زنان و کودکان به دلیل مرگ پدران در جنگ بدون سرپرست می‌شدند و تشویق مردان به ازدواج مجدد برای به سرپرستی گرفتن این خانواده‌ها بود، اما طرح ازدواج با فرزندخوانده، ما را از این زمان نیز عقب‌تر می‌برد. سرپرستی به طمع بهره‌برداری جنسی مغایر با اهداف و قوانین جمهوری اسلامی ایران است و با محتوای اسلام در تعارض است، همچنین ارزش‌های اخلاقی را قربانی می‌کند. بعید است شورای نگهبان چنین تبصره‌ای را تصویب کند.

داغی برپیشانی فرزندخوانده‌ها

در اصلاحیه تبصره دو ماده ۲۲ لایحه چنین آمده است: «در قسمت توضیحات شناسنامه زوجین سرپرست، نام و نام خانوادگی کودک یا نوجوان تحت سرپرستی و فرزندخوانده بودن وی نیز قید می‌شود.» مونیکا نادی، مسوول بخش حقوقی انجمن حمایت از حقوق کودکان معتقد است با درج این جزییات در شناسنامه فرزندخوانده بودن کودک علنی می‌شود. در مواردی که کودک پدر و مادری هم داشته بر اساس این لایحه نام پدر و مادر در کنار نام سرپرستان قید می‌شود به این ترتیب این داغی بر پیشانی کودک خواهد بود.

از سوی دیگر دلایلی همچون حفظ منافع کودک و جلوگیری از ازدواج با محارم برای تدوین این اصلاحات عنوان می‌شود. در صورتی که راه‌های بسیاری برای ثبت و در عین حال پنهان و محفوظ ماندن این اطلاعات وجود دارد. شیوا دولت‌آبادی، روانشناس کودک نیز تاکید می کند: «با قانون فرزندخواندگی قرار است یک خانواده در نزدیک‌ترین شکل به خانواده طبیعی تشکیل شود. اگرچه بسیار برحق است که ثبت احوال هرگونه اطلاعاتی را که قبل از فرزندخواندگی هویت کودک را مشخص می‌کرده در پرونده ثبت و نگهداری کند ولی انعکاس آن در شناسنامه یک انگ است. وقتی که هویتی انسانی در مهم‌ترین مدرک شناسایی منعکس می شود، هم خود انسان همواره باید توجیه کند که چرا شناسنامه غیرمعقول دارد و هم باید همواره این هویت دوگانه را با خود حمل کند.»

این در حالی است که در علم روانشناسی درباره زمان مناسب برای اطلاع به فرزندخوانده سخن گفته شده است. آیا باید در کمال آرامش و حفظ اخلاق این اطلاع‌رسانی صورت بگیرد یا به صورت ناگهانی از سوی دیگران افشا شود؟ به گفته این کارشناس منعکس شدن پرونده فرزندخواندگی در اوراق هویتی آشکار، نوعی برملاکردن موضوعی کاملا خصوصی در ملاعام است. نوعی افشاگری دایمی در مورد سرگذشت ناخواسته یک انسان است.

حفظ اطلاعات در ثبت احوال بجاست اما در روانشناسی همواره بر این نکته تاکید شده که اگر شناسنامه یک فرد هویت او را در مقایسه با دیگران در جامعه مخدوش معرفی کند، تصمیم درستی نیست. به گفته عبدالرضا عزیزی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس نظر کارشناسان کمیسیون اجتماعی این بوده که برای تشویق زوج‌های جوان به سرپرستی، نام والدین اصلی در شناسنامه کودک ثبت نشود، اما شورای نگهبان تاکید دارد که نام پدر و مادر اصلی کودک در شناسنامه ثبت شود. نظر ما این بود که در شناسنامه کودک فقط شماره و تاریخ صورت جلسه فرزندخواندگی ثبت شود. با این وجود، دو ماده جنجال برانگیز لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان اکنون در دست شورای نگهبان است و فعالان حوزه کودک اندک امیدی دارند که این شورا این مواد را بازنگری کند.

– See more at: http://www.cdi-iran.org/Article/12830-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B6_%D8%AD%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86_%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82_%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9_%D8%A8%D9%87_%D9%85%D8%AC%D9%88%D8%B2_%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%AC_%D9%BE%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86_%D8%A8%D8%A7_%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%86_%D9%81%D8%B1%D8%B2%D9%86%D8%AF_%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%87#sthash.mjTTWcRD.dpuf

ایـــــران https://www.facebook.com/photo.php?fbid=669787123031626&set=a.256156527728023.75507.255293611147648&type=1

Advertisements
Categories: armando32 | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: